Here’s a full list of this year’s Carbonell nominees and winners

0

 Best New Work (play or musical)

  • An Evening with John Wayne Gacy, Ronnie Larsen, Ronnie Larsen Presents/Infinite Abyss
  • Confessions of a Cocaine Cowboy, Billy Corben and Aurin Squire, Miami New Drama
  • Grindr Mom, Ronnie Larsen, Ronnie Larsen Presents
  • Ordinary Americans, Joseph McDonough,  Palm Beach Dramaworks
  • Viva La Parranda!, Developed by Betsayda Machado y La Parranda El Clavo with Juan Souki, Miami New Drama

   Best Production of a Play

  • A Raisin in the Sun, New City Players
  • A Streetcar Named Desire, Palm Beach Dramaworks
  • Fences, Palm Beach Dramaworks
  • The House of Blue Leaves, Palm Beach Dramaworks
  • The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,  Zoetic Stage

 3.  Best Director/Play

  • Barry Lewis, A Streetcar Named Desire, Palm Beach Dramaworks
  • Barry Lewis, The House of Blue Leaves, Palm Beach Dramaworks
  • Jessica Schulte, Falling, New City Players
  • Stuart Meltzer, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Zoetic Stage
  • Stuart Meltzer, Grindr Mom, Ronnie Larsen Presents

 4.  Best Actor/Play 

  • Bruce Linser, The  House of Blue Leaves, Palm Beach Dramaworks
  • Gregg Weiner, Every Brilliant Thing,  Zoetic Stage
  • Lester Purry, Fences, Palm Beach Dramaworks
  • Ryan Didato, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Zoetic Stage
  • Timothy Mark Davis, Falling, New City Players

 5.  Best Actress/Play Ensemble)

  • Irene Adjan, The Cake, City Theatre
  • Elizabeth Dimon, Ordinary Americans, Palm Beach Dramaworks
  • Elena Maria Garcia, The House of Blue Leaves, Palm Beach Dramaworks
  • Jeni Hacker, Grindr Mom, Ronnie Larson Presents
  • Kathy McCafferty, A Streetcar Named Desire, Palm Beach Dramaworks

 6.  Best Supporting Actor/Play

  • Stephen G. Anthony, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Zoetic Stage
  • Edward Barbanell, Andy and the Orphans, Primal Forces
  • David Kwiat, Ordinary Americans, Palm Beach Dramaworks
  • Michael McKeever, Charlie Cox Runs with Scissors, West Boca Theatre Company
  • James Puig, Fake, Miami New Drama

 7.  Best Supporting Actress/Play

  • Rita Cole, A Raisin in the Sun, New City Players
  • Niki Fridh, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Zoetic Stage
  • Carolyn Johnson, A Raisin in the Sun, New City Players
  • Mary Lou Rosato, The Bridge of San Luis Rey, Miami New Drama
  • Karen Stephens, Fences, Palm Beach Dramaworks

 8.  Best Production of a Musical

  • Crazy for You, The Wick
  • Memphis, Actors’ Playhouse
  • Priscilla, Queen of the Desert, Slow Burn Theatre Company
  • The Spitfire Grill, Palm Beach Dramaworks
  • Sweeney Todd,  Zoetic Stage

 9.  Best Director/Musical

  • David Arisco, Memphis, Actors’ Playhouse
  • Patrick Fitzwater, Priscilla, Queen of the Desert, Slow Burn Theatre Company
  • Norb Joerder,  Crazy for You,  The Wick
  • Bruce Linser, The Spitfire Grill, Palm Beach Dramaworks
  • Stuart Meltzer, Sweeney Todd, Zoetic Stage

10.  Best Actor/Musical 

  • Tony Edgerton, Jekyll & Hyde, Slow Burn Theatre Company
  • Eddie Egan, Memphis, Actors’ Playhouse
  • Aloysius Gigl, Sweeney Todd,  Zoetic Stage
  • Matt Loehr, Crazy for You, The Wick
  • Wesley Slade, Shrek, Slow Burn Theatre Company

11.  Best Actress/Musical 

  • Gabrielle Graham, Memphis, Actors’ Playhouse
  • Jeni Hacker, Sweeney Todd, Zoetic Stage
  • Julie Kleiner, Crazy for You, The Wick
  • Stephanie Maloney, Funny Girl, The Wick
  • Ashley Rose, The Spitfire Grill, Palm Beach Dramaworks

12.  Best Supporting Actor/Musical

  • Clay Cartland, Shrek, Slow Burn Theatre Company
  • Tony Edgerton, A Christmas Story, Slow Burn Theatre Company
  • Terry Hardcastle, Sweeney Todd, Zoetic Stage
  • Matthew Korinko, A Christmas Story, Slow Burn Theatre Company
  • Michael Ursua, Priscilla, Queen of the Desert, Slow Burn Theatre Company

13.  Best Supporting Actress/Musical

  • Carla Bordonada, Jekyll & Hyde, Slow Burn Theatre Company
  • Aaron Bower, Crazy for You, The Wick
  • Amy Miller Brennan, The Spitfire Grill, Palm Beach Dramaworks
  • Lindsey Corey, A Christmas Story, Slow Burn Theatre Company
  • Elizabeth Dimon, The Spitfire Grill, Palm Beach Dramaworks

14.  Musical Direction

  • Caryl Fantel, Always, Patsy Cline, The Wick
  • Ben Hope, Ring of Fire: The Music of Johnny Cash, Actors’ Playhouse
  • Joshua Lubben, The Spitfire Grill, Palm Beach Dramaworks
  • Paul Tine, Sweeney Todd,  Zoetic Stage
  • Jason Tucker, Hot Shoe Shuffle, The Wick

15.  Choreography

  • Patrick Fitzwater, Priscilla, Queen of the Desert, Slow Burn Theatre Company
  • Ron Hutchins, Memphis, Actors’ Playhouse
  • Justin M. Lewis, Hot Shoe Shuffle, The Wick
  • David Wanstreet, Crazy or You, The Wick
  • David Wanstreet, The Music Man, The Wick

16.  Best Scenic Design/Play or Musical

  • Michael Amico, Fences, Palm Beach Dramaworks
  • Victor A. Becker, The House of Blue Leaves, Palm Beach Dramaworks
  • Michael McClain, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Zoetic Stage
  • Anne Mundell, A Streetcar Named Desire, Palm Beach Dramaworks
  • Natalie Taveras, Sweeney Todd,  Zoetic Stage

17.  Best Lighting Design/Play or Musical

  • Kirk Bookman, A Streetcar Named Desire, Palm Beach Dramaworks
  • George Jackson, Fences, Palm Beach Dramaworks
  • Rebecca Montero, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Zoetic Stage
  • Rebecca Montero, Sweeney Todd, Zoetic Stage
  • Thomas Shorrock, Jekyll & Hyde,  Slow Burn Theatre Company,

18.  Best Costume Design/Play or Musical

  • Jim Buff, Hot Shoe Shuffle, The Wick
  • Marina Pareja, Sweeney Todd, Zoetic Stage
  • Brian O’ Keefe, A Streetcar Named Desire, Palm Beach Dramaworks
  • Brian O’Keefe, The House of Blue Leaves, Palm Beach Dramaworks
  • Ellis Tillman, Memphis, Actors’ Playhouse

19.  Best Sound Design/Play or Musical

  • Matt Corey, Every Brilliant Thing, Zoetic Stage
  • Dan Mayer, Sweeney Todd, Zoetic Stage
  • Abigail Nover, A Streetcar Named Desire, Palm Beach Dramaworks
  • Brad Pawlak, The Spitfire Grill, Palm Beach Dramaworks
  • Steve Shapiro, The House of Blue Leaves, Palm Beach Dramaworks

20.  Best Ensemble/Play or Musical

  • Andy and the Orphans, Primal Forces
  • The Children, GableStage
  • Ring of Fire: The Music of Johnny Cash, Actors’ Playhouse
  • Viva La Parranda!, Miami New Drama
  • The Wolves, Zoetic Stage

The George Abbott Award: Kelley Shanley, President & CEO of the Broward Center for the Performing Arts

The Bill Von Maurer Award: Palm Beach Dramaworks

The Bill Hindman Award: Barbara Bradshaw, the recipient of four previous Carbonell Awards.

The Ruth Foreman Award: Broadway Factor for The Amparo Experience, the critically acclaimed immersive theater production in Miami.

Another highlight was the awarding of the 2020 Jack Zink Memorial Student Scholarships to Skye Alyssa Friedman (Palm Beach County, $3,000), Amaris Rios (Miami-Dade County, $2,000), and Jeremy Fuentes (Broward County, $1,000)

About author

Your email address will not be published. Required fields are marked *